محل تبلیغات شما
یادم میاد روز اولی که وارد رشته ی مهندسی مدیریت پروژه شدم فوق العاده سردرگم بودم که واقعا کاری که قراره در آینده انجام بدم چیه. بماند که نتیجه ی کنجکاوی های من و البته جسارت و پشتکارم این شد که نهایتا موسس رشته رو دعوت کردیم تو دانشگاه و یه سمینار معرفی رشته راه انداختیم ولی بین خودمون باشه که من همون موقع هم نفهمیدم چی شد

یا شاید آمادگی شنیدن خیلی چیزها رو نداشتم برای همین نمیفهمیدم

ولی الان سعی دارم دقیقا با دید کسی که این مشکل رو درک کرده ولی الان داره تو این حرفه کار میکنه برای مخاطبینی که این مشکل رو دارند بنویسم

اولین موضوع این هست که در ذهن ما حرفه ی مدیریت نه به عنوان یک حرفه بلکه به عنوان یک سمت یا رده ی سازمانی در نظر گرفته می شود

در صورتی که همه جای دنیا دیگه این موضوع جا افتاده که حرفه ی مدیریت هم دقیقا مثل یک نقاش که هنر رنگ آمیزی داره یا یک راننده ی تاکسی که هنر رانندگی داره ، مدیریت هم یک حرفه ست که در آن مدیر هنر مدیریت کردن داره و چه بسا که علم و دانش این کار رو داره

منظورم این نیست که یک نفر به یک رده ی بالای سازمانی رسیده و ادم باهوش یا ت مداریه(البته که هوش و زکاوت در هر کاری لازم است) بلکه منظورم اینه که دقیقا این علوم و دانش را کسب کرده

که البته همه جا مدیریت رو با همین عناوین تعریف میکنند ولی گویا اعتقادی به این تعاریف در ایران وجود نداره ( مدیریت هنر انجام دادن کارها به واسطه ی دیگران )

خب بریم سر کار و حرفه ی خودمون

کسی که مدیریت پروژه میخونه و البته استانداردهای دنیا رو هم در این زمینه فرا میگیره آماده میشه که در پروژه ها مدیریت رو به دست بگیره ولی به خاطر همون دیدی که گفتم اصولا مدیر پروژه را مثلا در عمران یک فرد مهندس عمران با سابقه ی بالا انتخاب میکنند

یادمه توی کتاب خرمی راد خونده بودم که کسی که مدیریت پروژه رو به دست میگیره ترجیحا نباید دید فنی به موضوع پروژه داشته باشه . دلیلش روشنه که چون اگر فنی باشه میخواد تو کار کارشناسا سرک بکشه و از کار خودش که مدیریته جا میمونه.

میخوام اینو به عنوان یه نکته بگم که خیلی خوبه کسی که داره مدیریت یک پروژه رو میکنه بدونه حدود حرفهای فنی چیه ولی کار کارشناسان فنی با ما فرق میکنه که متاسفانه مخصوصا در قشر پیمانکار این دید رو دارن که کسی که مدیر پروژه س یا حتی کارشناس کنترل پروژه س یاید همه کاری بلد باشه مثلا تاسیسات مکانیکی یا الکتریکی ، ابنیه، متره ، براورد یا حتی تهیه ی صورت وضعیت که خب نباید زیر بار این حرفها برید و باید محکم بگید کار من چیز دیگه ست.

حالا بریم سر کنترل پروژه:

تا اینجا گفتم که متاسفانه توی پروژه ها یه مهندس با سابقه رو میزارن برای مدیر پروژه و شاید اطلاعات علمی کمی راجع به حوزه های دانش مدیریت پروژه داشته باشه، اینجاست که کارشناسان کنترل پروژه میان وسط و این خلا رو پر میکنند ( برای کسی که نیتش کار کردنه چه اهمیتی داره بهش بگن مدیر پروژه ، کارشناس کنترل پروژه و یا حتی مثلا بگن سیب)

کارشناس کنترل پروژه با دانش مدیریت پروژه وارد عمل میشه ، البته این حوزه واقعا وسیعه مثلا به کسی که به طور صرف یک اپراتور میشه و 4 تا گزارش بدون درک تهیه میکنه میگن کارشناس کنترل پروژه تا یک نفر که به حداقل حوزه های هزینه و شاخص ها ، اصول زمانبندی و منابع و گستره مسلط هست هم میگند کارشناس کنترل پروژه که خب آن کدام و این کدام؟؟؟

خب چون مطلب خیلی داره طولانی میشه این مطلب رو قطع میکنم و توی مطلب دیگه ای میگم دقیقا یک کارشناس کنترل پروژه ی حرفه ای چه کارهایی ازش بر میاد؟؟

موفقیت فردی و سازمانی

دوره ی کسب و کار 98

گاهی باید توی آیینه بایستی و بگی تو سوپرمن نیستی

پروژه ,رو ,مدیریت ,یک ,ی ,کنترل ,کنترل پروژه ,کارشناس کنترل ,کسی که ,مدیریت پروژه ,مدیر پروژه ,کارشناس کنترل پروژه ,دانش مدیریت پروژه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

حوزه علمیه بنت الرسول(س)الشتر فروش لوازم شخصی و مراقبت شخصی